Depilacja laserowa – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania
Czy wiesz, ile każdego roku poświęcasz czasu i pieniędzy na regularną depilację? Tradycyjne sposoby, takie jak maszynka do golenia, kremy, wosk czy pasta cukrowa zapewniają szybkie, ale krótkotrwałe efekty. Często wiążą się również z uciążliwymi skutkami ubocznymi, takimi jak wrastające włoski, podrażnienia czy nawet zapalenie mieszków. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się depilacja laserowa, która pozwala na trwałe usuwanie owłosienia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tego typu zabiegach.
Czym jest depilacja laserowa?
Zabiegi, których efektem jest trwałe pozbycie się włosków, nazywa się epilacją. Jednak większą popularnością wśród klientów gabinetów kosmetycznych cieszy się określenie depilacja laserem. To zaawansowana technologia, która kieruje skoncentrowane światło laserowe do znajdującej się w mieszku włosowym melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego za kolor owłosienia. Kiedy barwnik pochłania wiązkę, energia niszczy mieszek włosowy, uniemożliwiając mu ponowny wzrost. Dlatego epilacja to jedna z najskuteczniejszych i najszybszych metod trwałej depilacji całego ciała.
Czym depilacja laserowa różni się od depilacji IPL?
Przeglądając zabiegi w gabinetach kosmetycznych, niekiedy możesz trafić na ofertę usuwania owłosienia laserem IPL (Intense Pulsed Light). W porównaniu do epilacji laserowej to dwie inne metody, które różnią się w kluczowych aspektach. Najważniejszą kwestią jest sposób ich działania — trwała depilacja wykorzystuje konkretną długość fali światła, która jest bardziej precyzyjna. Dlatego skutecznie niszczy mieszki włosowe bez uszkadzania otaczającej je skóry. Taka metoda usuwa nawet 95% owłosienia. Po kilku latach 5% cebulek może się zregenerować, ale wyrastające włoski będą dużo słabsze i jaśniejsze.
IPL używa szerokiego spektrum światła o różnej długości fal. Ze względu na brak możliwości doboru odpowiednich parametrów wiązka ma słabsze działanie. Z tego powodu wymaga większej liczby sesji w celu pozbycia się owłosienia, a sam efekt nie będzie trwały. IPL usypia cebulkę na 3-6 miesięcy. Po tym czasie włos odrasta w takim samym kolorze i grubości. Dlatego, jeśli zależy Ci na zapomnieniu o tradycyjnych metodach depilacji, zabieg z wykorzystaniem profesjonalnego lasera będzie lepszym wyborem. Przykładem takiego urządzenia jest Kebella Beauty Laser MDJ01, które pozwala na całkowite wyeliminowanie owłosienia z ciała i twarzy. Korzystamy z niego w Fit Body Studio.
Jak się przygotować do zabiegu depilacji laserowej?
Odpowiednie przygotowanie do wizyty ma duży wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność całej procedury. Przed przystąpieniem do zabiegu unikaj opalania, samoopalaczy i korzystania z solarium przez minimum 3 tygodnie. Nie usuwaj również włosków takimi metodami jak wosk, pęseta czy pasta cukrowa — dzień przed zabiegiem lub w dniu wizyty ogol ciało maszynką (pozostaw przy tym niewielki fragment włosków w celu doboru odpowiednich parametrów). Oprócz tego unikaj takich preparatów jak:
leki przeciwbólowe (wyjątek stanowią te na bazie paracetamolu),
zioła fotouczulające (wyciągi z dziurawca, nagietka, rumianku, pokrzywy, bergamotki, arcydzięgla, skrzypu polnego, miłka lekarskiego, konopi),
herbatki na odchudzanie,
witamina A,
kremy z retinolem na 30 dni przed zabiegiem (jeśli przechodzisz terapię doustną retinoidami, wymagana jest półroczna przerwa),
sterydy, antybiotyki na 14 dni przed wizytą,
blokery potu.
W dniu zabiegu skóra powinna być czysta, bez śladów makijażu, kremów czy balsamów. Przeciwskazaniem do epilacji są również aktywne infekcje skóry na wybranym obszarze (bakteryjne, wirusowe, grzybicze). Pamiętaj również, aby poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych lekach, co do których nie masz pewności, czy są bezpieczne. Warto również ubrać luźne, nieprzylegające do ciała ubrania i jasną bieliznę (w przypadku takich sesji jak depilacja laserowa bikini lub ud).
Zalecenia po zabiegu depilacji laserowej
Bezpośrednio po sesji skóra może być lekko zaczerwieniona i podrażniona — warto wówczas zastosować krem chłodzący Bepanthen. Zabiegi zwykle wykonuje się w kilku lub kilkunastu seriach co 3-4 tygodnie. Dlatego to ważne, aby przez ten czas unikać opalania i preparatów opisanych we wcześniejszych punkcie. Jeśli będziesz przebywać w nasłonecznionych miejscach, stosuj kremy z filtrami UV o wysokim współczynniku ochrony (SPF 50). Nie wykonuj również peelingów chemicznych ani złuszczających. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg jak depilacja laserowa we Wrocławiu, w Fit Body Studio przekażemy Ci wszystkie zalecenia i będziemy z Tobą w stałym kontakcie w razie wątpliwości.
Przeciwskazania do zabiegu depilacji laserowej
Epilacja przeprowadzona przez specjalistę jest bezpieczna i bezbolesna, ale warto pamiętać, że istnieją przeciwskazania do wykonania tego typu zabiegu. Oprócz czynników wymienionych w punkcie dotyczących przygotowania najważniejsze z nich to między innymi:
ciąża i karmienie piersią,
zespół osłabionej odporności,
choroby skóry w miejscu zabiegowym,
leki przeciwkrzepliwe,
nowotwór, nieuregulowana cukrzyca, niestabilne nadciśnienie,
stwierdzona podatność na przebarwienia skóry,
nadwrażliwość na słońce,
epilepsja,
tatuaż w polu zabiegowym,
zmiany barwnikowe,
żylaki.
Przed pierwszym zabiegiem w Fit Body Studio skonsultujesz się ze specjalistą, który udzieli Ci odpowiedzi na wszystkie ważne pytania i oceni, czy depilacja laserowa może zostać przeprowadzona. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub do osobistego odwiedzenia naszego gabinetu!